przepisy

zapiekanka z kaszy gryczanej

To danie jak i wszystkie inne ukochane z moich dań, cechuje prostota. Nie jest wykwintne, nie jest zaskakujące, ani nawet apetycznie nie wygląda, ale nie jest też nijakie, daje duże pole manewru i możliwość wyboru składników niczym przy zamawianiu wymarzonej pizzy. Bywa syto mięsne lub nafaszerowane warzywami,  może być dodatkiem lub zdrowym daniem głównym, gdy wskazówka wagi przesunie się o kilka kresek za daleko. Jedno jest pewne: bazując na połączeniu kaszy gryczanej i suszonych pomidorów zawsze jest pyszne. Oto więc zapiekanka z kaszy gryczanej.

zapiekanka z kaszy gryczanej

W skład tej zapiekanki wchodzi wszystko to, co czeka na bliżej nieokreślone w czasie pokrycie się białym puchem i / lub wyrzucenie do śmietnika. Do swojej zapiekanki używam suszonych pomidorów, czosnku, świeżej bazylii, oliwek, kiełbasy chorizo, czerwonej papryki, startego sera  i oczywiście kaszy. Gdyby lenistwo nie wadziło mi w drodze do sklepu, dodałabym jeszcze boczek i grubo skrojoną żółtą cebulę.
Kaszę gotujemy w małej ilości wody, tak by cała została wchłonięta, co pozwoli zatrzymać jej składniki odżywcze. Pokrojoną w paseczki paprykę podsmażamy razem z rozdrobnioną kiełbasą, a resztę składników siekamy na drobne cząstki. Gdy kasza będzie już gotowa, wysypujemy nią żaroodporne naczynie i dodajemy resztę składników. Całość mieszamy, przykrywamy serem  i wrzucamy do piekarnika na 15 minut (temperatura 140 stopni).
Ps. uważajcie żeby się nie poparzyć, ja niestety okazałam się gapą i przy poprzedniej takiej zabawie piekarnik dla żartu stopił mi kawałek skóry – widok w chwili poparzenia bezcenny, ale i tak nikomu nie polecam
zapiekanka z kaszy gryczanej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *