Bez kategorii, przepisy

nalewka pomarańczowa z kawą

Mam dwie piękne przyjaciółki z czasów licealnych. Tysiące wspólnych kaw ze szkolnego automatu w nadziei że kolejna obudzi po nocy spędzonej na plotkach, pysznej pizzy na Ślusarskiej, tańców do białego rana i niekończących się historii, planów i marzeń. Po szkole nasze drogi nieco się rozeszły – jedna, największa wariatka ze wszystkich mi znanych, stała się stateczną panią domu, zakochała na amen, wyszła za mąż i teraz spokojnie czeka aż z początkiem wiosny na świecie pojawi się potomek, druga – z głową zawsze pełną pomysłów, wyprowadziła się do Danii i za każdym razem gdy ją widzę zaskakuje nieprawdopodobnymi historiami. No i ja – wyjechałam z Poznania niedługo po tym jak dostałam się na studia. I choć w czasach supertanich połączeń lotniczych mogłybyśmy się spotykać przynajmniej raz w miesiącu, to jednak lenistwo oraz możliwość skorzystania ze skype’a ogranicza nas nieustannie. Jedynym obowiązkowym spotkaniem jest nasza coroczna wigilia, na której z reguły wspominamy w nieskończoność, po czym zapijamy się w trupa.

I tak rozmyślając o tych „polskich” alkoholowych tradycjach świątecznych i nie tylko, wśród apetycznych zdjęć natrafiłam na przepis w nowym Kukbuku. Bliskie mi osoby nie od dziś wiedzą, że jestem fanką nalewek.
“Nalewka pomarańczowa z kawą” już z nazwy brzmi dla mnie doskonale. Przepis ten podawała mi już wcześniej znajoma, ale jakoś o nim zapomniałam.

nalewka pomarańczowa z kawą

 
Potrzebne są: pomarańcze – 12 sztuk, najlepiej mniejsze, by bez problemu zmieściły się do słoika, ziarna kawy, cukier – kilo, woda i spirytus – po litrze.
Cukier rozpuszczamy we wrzącej wodzie, a gdy ta ostygnie dodajemy do niej spirytus. Pomarańcze dokładnie myjemy gorącą wodą. Robimy w nich otwory  i nabijamy ziarnami – na tyle mocno by nie wypadły. Całość wkładamy do słoja, zalewamy przygotowaną wcześniej mieszanką i czekamy. Autor sugeruje dwa tygodnie dla niecierpliwych, cztery dla wytrwałych. Przepis jest bardzo dokładny, przy standardowym dużym słoju podana ilość idealnie go wypełniła. 
nalewka pomarańczowa z kawą

2 thoughts on “nalewka pomarańczowa z kawą

  1. Ja nigdy nie generowałam samodzielnie nalewki ale ta mi się spodobała w Kukbuku. Jak się odrobię bo świętach to szarpnę się na słój i ziarna 😛
    Pozdrawiam!

Comments are closed.