przepisy

przepis na orzechówkę

Wiśniówka, morelówka, arancello…minęło kolejne lato, a półki zapełniły się słojami z domowym alkoholem. Od kiedy zaczęłam samodzielnie robić nalewki, pochłonęło mnie to całkowicie. Szukam kolejnych przypraw, dodatków,
tak by w każdej kolejnej butelce odnaleźć nowy smak.  Tym razem wybór był prosty. Padło na orzechy włoskie, a więc i przepis na orzechówkę.

przepis na orzechówkę

Składniki:
-orzechy włoskie w łupinie (1,5kg)
-laska cynamonu
-gałka muszkatołowa
-kilka goździków
-przegotowana, wystudzona woda (200ml)
-spirytus
Przygotowanie:
1. Przede wszystkim- ZAŁÓŻCIE jednorazowe rękawiczki. Autorka przepisu ostrzegała, że orzechy zostawią barwnik na rękach, ale nie przypuszczałam, że będzie to aż tak trwałe. Nie mogłam doczyścić zielono-brązowych paznokci przez kilka dni.
2. Orzechy umyjcie i osuszcie, następnie podzielcie na mniejsze kawałki – jeden orzech na pół lub na cztery części.
3. Całość wrzućcie do słoika (nie mniejszy niż 5 litrów), dodajcie przyprawy i przegotowaną wodę.
4. Zalejcie spirytusem- według przepisu na każdy kilogram orzechów przypada litr spirytusu, ja dałam go trochę więcej.
5. Szczelnie zamknijcie i odstawcie na 2 tygodnie, codziennie potrząsając słojem.
6. Po dwóch tygodniach przygotujcie syrop: 2 szklanki cukru wymieszajcie z  3 szklankami wody i zagotujcie do rozpuszczenia. Syrop mieszamy z orzechówką i odstawiamy co najmniej na 6 miesięcy.
Uwagi: w ciągu 48 godzin po zalaniu orzechów spirytusem ich kolor radykalnie się zmieni- NIE reagujcie, to naturalny proces.
PS. Przeczytałam gdzieś, że orzechówka najlepiej smakuje po czterech latach i uwaga.. daję radę. Początkowo nalewka pachniała niczym, smakowała również delikatnie mówiąc “tak sobie”. Po latach nabrała tego czegoś i mam wrażenie, że im dłużej stoi, tym jest lepsza. Dobrze jest więc zrobić więcej niż litr, by móc próbować jej co jakiś czas i sprawdzać, jak dojrzewa razem z nami.
przepis na orzechówkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *