odchudzanie

Jak dbać o buty sportowe?

Jak często impregnujesz swoje buty? Czy pamiętasz o tym, by po każdym treningu dokładnie je osuszać? Może po prostu zdejmujesz je byle jak, byle gdzie, byle szybko i niedbale wrzucasz je do torby? Dziś przeczytasz o tym jak dbać o buty sportowe, by służyły podczas treningów przez długi czas.

 

Jak dbać o buty sportowe?

  1. Wyczyść je

Brud, wilgoć, zmienna temperatura – bez konserwacji ani rusz. Jeśli Twoje buty są wilgotne po treningu, osusz je w temperaturze pokojowej – uratujesz je przed atakiem grzybów. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj ich na grzejnik, bo może to uszkodzić włókna, z których są zrobione. Korzystaj również ze specjalnych impregnatów, które zabezpieczą je przed brudem, wodą czy śniegiem. Ich regularne stosowanie wydłuży żywotność Twoich butów. Dostaniesz je u dobrego szewca lub w sklepach typu Kazar, CCC, Deichmann.

  1. Zwróć uwagę na zakładanie

Kończysz trening i szybcikiem ściągasz buty. Nie zdążysz ich jeszcze rozsznurować, a już lądują w torbie. Brzmi znajomo? Sposób w jaki zakładasz i ściągasz obuwie może mieć kluczową rolę, jeśli chodzi o ich żywotność. Zdejmowane byle jak, hacząc nogą o nogę z pewnością nie uchroni ich przed uszkodzeniami.

  1. Nie modyfikuj

Wiele osób, szczególnie tych, którzy źle dobrali buty do biegania, stara się je modyfikować przy pomocy wszelkiego rodzaju wkładek i podkładek. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, co chcesz osiągnąć, takie praktyki przełożą się na wytrzymałość buta i tempo jego niszczenia. Samodzielna ingerencja w systemy zapewniające Ci bezpieczeństwo i komfort przynosi efekt odwrotny do zamierzonego! To dlatego najlepiej przymierzyć buty przed ich zakupem. Jeśli okażą się za duże, zmień je na inny model! Założenie grubszych skarpet nie jest właściwy rozwiązaniem!

  1. Przeczytaj wskazówki na metce

Pewnie nigdy tego nie robisz, a to jednak istotne. Każdy jeden model obuwia, może mieć indywidualny sposób czyszczenia. Nowe materiały, jeszcze nowsze technologie -czasy prania wszystkiego na jedno kopyto już się skończyły. Jeśli producent mówi, by pod żadnym pozorem nie wrzucać butów do pralki, posłuchaj go – rozklejone i popękane na pewno nie będą Ci już potrzebne.

  1. Dopasuj buty do aktywności fizycznej

Jeśli biegasz, kup buty do biegania. Jeśli buty wybierasz z myślą o treningu na sali, nie korzystaj z nich poza nią. Producenci dbają o to, by buty przeznaczone były do konkretnej dyscypliny sportowej i te, które stworzone są z myślą o treningu w pomieszczeniu, niekoniecznie mogą się sprawdzić na innej nawierzchni.  Nieprzystosowane do danego ruchu, szybciej się niszczą, a przecież na tym Ci nie zależy.

 

PSssssssst! Zobacz również: najczęstsze błędy początkujących biegaczy

Jak dbać o buty sportowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *