moja metamorfoza, odchudzanie

Hormony tarczycy- jakie badania zrobić?

Pora na temat, który ostatnio przewija się w Waszych mailach codziennie. Hormony tarczycy- jakie badania zrobić, gdy podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy? Chudniesz w zastraszającym tempie i zastanawiasz się czy nadczynność tarczycy dopadła także i Ciebie? Może po prostu czujesz, że z Twoimi hormonami jest coś nie tak, a ponieważ wszędzie trąbią o chorobie autoimmunologicznej Hashimoto i problemach hormonalnych, koniecznie chcesz się zbadać? Jakie badania zrobić, gdy tarczyca i hormony szwankują? Nie czekaj, aż choroba przejmie Twoje super ciało i rozpanoszy się w nim na dobre. Wybierz się na badania hormonalne, a wraz z nimi do dobrego endokrynologa.

WARTO SPRAWDZIĆ:

 

niedoczynność tarczycy

nadczynność tarczycy objawy

Jeśli miewasz stany depresyjne, problemy z utrzymaniem wagi, zmagasz się z wypadającymi włosami, czy masz problemy z menstruacją, to sygnał, że pora się zbadać. Może być też tak, że treningi nie przynoszą efektów, a wręcz odwrotnie, Twoje ciało tylko po nich puchnie, a waga rośnie. Wtedy tym bardziej warto zrobić dokładne badania.

Jeśli jesteś osobą, która poważnie do siebie podchodzi, badania krwi powinieneś wykonywać regularnie, przynajmniej raz, a nawet dwa razy w roku.

NIE jestem lekarzem, NIE jestem dietetykiem, NIE jestem trenerem. Jestem osobą, która sama jest na początku leczenia. Wszystko, co znajdziecie w tym wpisie, to moje subiektywne, laickie porady. Gdy tylko zaczęły się u mnie problemy hormonalne, od razu ruszyłam na badania. Początkowo robiłam je na czuja, kolejne podpowiedział mi ginekolog, na następne wysłała mnie aktualna endokrynolog (Elżbieta Deptuła-Krawczyk). Badania hormonów mogą nie mieć końca, ale dziś wymienię podstawowe, które mogą pomóc, rozjaśnić sytuację i pokazać pewien trop. NIE oceniajcie ich sami, serio. Przykładowo według badania TSH, norma wynosi 0,4–4,0 mU/l.. W praktyce większość lekarzy uważa, że obecnie TSH powyżej 1,0 mU/L., jest sygnałem, którego nie należy bagatelizować.

Hormony tarczycy- jakie badania zrobić?

BADANIA KRWI, które warto zrobić, gdy podejrzewamy, że z naszą tarczycą i hormonami coś jest nie tak:

 1. Morfologia z rozmazem– podstawowe badanie krwi, które powie nam najogólniej o naszym stanie zdrowia. Można z niej wyciągnąć informacje o naszych alergiach, stanach zapalnych, prawidłowym odżywieniu i nawodnieniu organizmu.
 2. TSH
 3. FT3
 4. FT4
 5. Insulina
 6. Glukoza
 7. Kortyzol
 8. DHEA-S
 9. Prolaktyna
 10. Testosteron– zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet
 11. AntyTPO– pozwoli sprawdzić czy nie mamy choroby autoimmunologicznej, jak np choroba Hashimoto
 12. Estradiol
 13. USG tarczycy

Przy kompleksowych badaniach dobrze byłoby też zbadać poziom WITAMINY D (przeczytaj artykuł: witamina D- fakty i mity), jak i cholesterol (HDL, LDL, trójglicerydy). Zdaję sobie sprawę z tego, że ceny powyższych badań, wykonywane prywatnie sporo kosztują. W niektórych placówkach znajdziecie weekendowe promocje (-20%), a w wielu miejscach znajdziecie możliwość badań w pakiecie (taką możliwość macie np. w Ogólnopolskim Centrum MedycznymSPRAWDŹ). Jeżeli macie dobrego lekarza rodzinnego, z pewnością przepisze Wam skierowanie na badania. Bez względu na wszystko, uwierzcie, że NIE MOŻNA TEGO IGNOROWAĆ i nie warto chodzić do byle jakich lekarzy. Jeśli Wasz lekarz pierwszego kontaktu, po spisaniu Waszych objawów i bez skierowania na badania, stwierdza, że macie na przykład niedoczynność tarczycy, to jedyne co powinniście zrobić, to od niego jak najszybciej uciec. Niestety z tego co od Was słyszę, takie przypadki zdarzają się regularnie. Pamiętajcie, że jeśli lekarz przepisze Wam nieodpowiednie leki bez zaglądania w wyniki badań, mogą Wam one jeszcze bardziej zaszkodzić.

Ja też wolałabym kupić sobie nowe ciuszki, niż tracić pieniądze na badania, ale zdrowie macie jedno, a ciuchów możecie mieć całe szafy i to zawsze będzie za mało. Dobrze zainwestujcie więc swoje pieniądze.

1 thought on “Hormony tarczycy- jakie badania zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *