slider

Przeczytałam coś niezłego!

Tata. Wstawał wcześniej niż wcześnie. Schodził po bułki, kupował codzienną prasę, zaparzał kawę “siekierę” i czytał. Ulubione książki miał porozrzucane po całym domu. Otwierał na dowolnej stronie i po prostu je chłonął. Znał je chyba na pamięć.

Mama. Największy mól książkowy. Wyjeżdżając na wakacje, zabierała osobną torbę z książkami. Opanowała czytanie w każdych warunkach. Przeczytała więcej książek niż wypaliła papierochów. A latami paliła na akord.

Ja. Od dzieciństwa czytałam sporo, ale po przeprowadzce do Warszawy zawsze brakowało mi czasu. Gdy zmarł tata, musiałam gdzieś uciec myślami. Uciekałam więc do książek. Wam podobały się te ucieczki, zaczęliście wypytywać co czytam, co mnie inspiruje i co polecam. Tak powstał ten tekst – jest niczym innym jak wygodną formą odpowiedzi na niekończące się pytania.

biblioteka – mój punkt na mapie

Najczęściej wypożyczam książki z biblioteki, do czego wszystkich zawsze zachęcam. Korzystanie z biblioteki nic nie kosztuje, a w bibliotekach znajdziecie mnóstwo interesujących Was tytułów.

Poniżej znajdziecie więc skopiowaną z biblioteki listę książek, którą przeczytałam w tym roku, uzupełnioną o te, przed których zakupem nie potrafiłam się pohamować.

Nie opisuję wszystkich książek – najczęściej pomijam opis tych, które są po prostu dobre.

Ocena poniższych pozycji jest mocno SUBIEKTYWNA.

Być może oceniam tu klasyk jako książkę nie wartą złamanego grosza i tę niewiele wnoszącą, jako rewolucyjną.

Co czytałam w tym roku?

Inspirujące historie

1.Obywatel Coke : kapitalizm według Coca-Coli / Bartow J. Elmore

2. Zara : człowiek, który stworzył Zarę / Covadonga O’Shea

3. Pasjonaci : rozmowy o tym, co w życiu ważne / Dorota Kowalska

4. Skandalistki : historie kobiet niepokornych / Elizabeth Kerri Mahon

Niech Was nie zmyli tandetna okładka. To nie jest książkach o skandalistkach z Pudelka czy stron porno. Jak żyła Billie Holiday? Czy Zelda Fitzgerald awanturowała się z gracją? Jak nazywała się najsłynniejsza “niegrzeczna dziewczynka” epoki wiktoriańskiej? Trzysta stron i sporo szalonych, nieznanych historii. Wciągająca!

5. Niezwykłe początki znanych firm / Sergiusz Prokurat

6. Amazon.com : historia przedsiębiorstwa, które stworzyło nowy model biznesu / Robert Spector

7. Przedsiębiorcy i wizjonerzy : jak Disney, Yunus i Jobs zmienili świat / Jeffrey A. Harris

Niezła książka, choć na pewno nie jest to mój TOP, w tej kategorii.

8. Tytan : życie Johna D. Rockefellera / Ron Chernow

Jak funkcjonował, myślał i żył mężczyzna uznawany za najbogatszego człowieka w historii? Czym się zajmował Rockefeller? Chciałabym, by ta książka była inspiracją dla wszystkich, choć nie spodziewam się, by tak było. Szalenie jednak namawiam, by ją przeczytać, choćby po to, by nauczyć się trochę “szerzej myśleć”.

9. Tyson Fury – Bez maski / autobiografia

Uwielbiam Furego od kiedy tylko zaczęłam interesować się boksem. Poza jednym dziennikarzem z Anglii nie znałam nikogo, kto by się wówczas z niego nie śmiał. Jego historia to wielkie wzloty i jeszcze większe upadki. Książka? Motywacyjny kop. Szczególnie polecam tym, którzy nie interesują się boksem, bo to do nich według mnie, skierowana jest ta historia.

10. Herosi – 20 historii o polskich olimpijczykach – Adam Szczepański

Świetna książka “rodzinna”. Gdybym miała dzieci, czytałabym im do snu.

11. Prawdziwa historia McDonald’s – Ray Kroc

O tak. Delicje! Największa fanka frytek z Maczka nie mogła pominąć tej lektury. I cóż, przyznaję, że dla mnie ta książka jest równie dobra, co fryty z Maka. Niesamowita historia pokazująca, że robienie biznesu to nie picie kawy i wydawanie forsy na głupoty, a inwestycje, niepewność, szukanie pomysłów i ciężka harówa, harówa i jeszcze raz harówa. Wiem, że znajdziecie tę historię również na Netflixie, ale choć nie oglądałam, to chyba nie do końca pokrywa się ona z prawdą. Jeśli macie wybór, sięgnijcie po książkę. TOP!

12. Ella Fitzgerald / Stuart Nicholson

13. Yves Saint Laurent : niegrzeczny chłopiec / Marie-Dominique Lelièvre

14. Fortuna po polsku – Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński

Tę książkę wypożyczyłam trochę przez przypadek i było to naprawdę piękne rozczarowanie. Za co ludzie kochali Wedla i ile dzisiaj Wedla w Wedlu? Czy Władysław Kruk musiał celowo płacić mniejsze podatki, by nie narobić sobie problemów?

Wielkie historie polskich firm. Nie wiem czy dla każdego inspirujące, z pewnością jednak niesamowicie ciekawe.

15. George Soros : multimiliarder, jego globalna sieć i koniec takiego świata, jaki znamy / Andreas von Rétyi

Możecie go szanować, możecie nienawidzić, ale na pewno nie zostaniecie wobec niego obojętni. Czy naprawdę mimo wieku jest najniebezpieczniejszym człowiekiem na świecie? I czy najniebezpieczniejszy człowiek świata, zsikał się kiedyś w majtki ze strachu? Ta książka powie Wam sporo, choć jeśli liczycie na “typową” biografię, możecie być lekko rozczarowani. Mimo wszystko warto, bardzo.

16. Lego : jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków / Niels Lunde

17. Young Power – Justyna Suchecka

18. Sztuka zwycięstwa : wspomnienia twórcy NIKE / Phil Knight

Ta książka została już tyle razy polecana, że mam wrażenie, że byłam jedyną osobą, która wcześniej jej nie czytała. “Sztuka zwycięstwa” jest inspirująca. Historia powstawania “najków”, która z dzisiejszej perspektywy wydaje się być wręcz niewiarygodna. Niezła pozycja, choć chyba za dużo się o niej wcześniej naczytałam i za bardzo nastawiłam na genialną lekturę. Dla tych jednak co szukają motywujących książek i inspirujących historii, pozycja obowiązkowa.

19. Trucking Girl – Iwona Blecharczyk

Elon Musk

Nie wiem czy Elon Musk jest wariatem, geniuszem czy psycholem, ale cieszę się, że żyję w tych samych czasach, co Musk i mam nadzieję, że moje wnuki ( ha, optymistyczne założenie!) będą uczyć się o nim w szkole. Powiedzieć, że Elon Musk jest moją wielką inspiracją, to jak nie powiedzieć nic. Pierwsze dwie pozycje, to w mojej opinii pozycje OBOWIĄZKOWE. Trzeciej nie kupujcie, chyba, że lubicie palić w piecu książkami.

20. Tesla czyli Jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej / Hamish McKenzie

21. Elon Musk – Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX

22. Elon Musk – Co naprawdę myśli

Finanse

23. Finansowy ninja – Michał Szafrański

To nie był ani pierwszy, ani ostatni raz, gdy sięgnęłam po tę książkę. Uwielbiam Michała Szafrańskiego, a przede wszystkim niezwykle go cenię. Jego wkład w budżety domowe wielu Polaków jest nieoceniony, a książka Finansowy ninja powinna być obowiązkową lekturą szkolną ( i nie tylko). Dzięki Michałowi Szafrańskiemu mogę żyć na tym samym poziomie ( lub wyższym) co inni, nawet, gdy chwilowo mniej zarabiam. Jeśli jeszcze nie czytaliście, MUSICIE ją przeczytać.

24. Sztuka negocjacji / Gerard I. Nierenberg

25. Zawód inwestor giełdowy: psychologia rynków, taktyka inwestycyjna, zarządzanie portfelem – Alexander Elder

26. Inwestycyjne przebudzenie : poznaj prawdę o świecie finansów, zobacz kłamstwa, uniknij oszustw i zacznij zarabiać jak rentier / Paweł Nazaruk

Seksualność

Tak trochę na wyrost wrzuciłam tu te trzy pozycje. Epoka hipokryzji – kopalnia ciekawostek. Jak sto lat temu wyglądała aborcja, czy służąca była w gospodarstwie tylko służącą, jak to było z tym kobiecym orgazmem i wiele, wiele innych. BARDZO polecam… w przeciwieństwie do dwóch pozostałych.

Cóż, Zbigniew Lew-Starowicz jest dla mnie topowym seksuologiem, ale książka “Seks kontrowersyjny” jest już po prostu nieaktualna. W czasach, w których wyszła ( blisko 20 lat temu) kontrowersją było to, co dziś wydaje się być nudną normą licealnych domówek. Jesteśmy już tak zepsuci, że wyobrażając sobie co skryje pojęcie “seks kontrowersyjny” w 2040 roku, jestem i ciekawa i zaniepokojona.

Polecam natomiast wiele książek, które Zbigniew Lew-Starowicz wydał w ostatnich latach, a szczególnie “O kobiecie” i “O mężczyźnie”, które są niczym instrukcja obsługi parterki / partera – bardzo pomocne.

27. Epoka hipokryzji : seks i erotyka w przedwojennej Polsce – Kamil Janicki

28. Rozmówki małżeńskie – Zbigniew Lew-Starowicz

29. Seks kontrowersyjny – Zbigniew Lew-Starowicz, Agnieszka Fijałkowska-Grabowiecka

Książki motywacyjne

Jeżeli nie czytaliście żadnych książek motywacyjnych, nie czytajcie moich “recenzji”, bo pewnie każda z tych książek będzie dla Was jakąś motywacją. Jeśli czytaliście dobre książki motywacyjne, to pewnie i tak po te tutaj już nie sięgniecie. Ale do rzeczy…

30. Bez granic! : 50 inspirujących rozważań Nicka Vujicica / Nick Vujicic

O matko, co za łajno. Wiem, że ta książka często pojawia się wśród polecanych, ale…

Oczywiście, nie da się ukryć, że Nick Vujicic to kozak, wzór do naśladowania, facet, któremu należą się brawa. Ale ta książka… chyba nawet nie doczytałam jej do końca. Lanie wody razy lanie wody. Można się udławić, serio.

31. Filozofia kaizen : jak mały krok może zmienić Twoje życie – Robert Maurer

“Jak mały krok może zmienić Twoje życie” – cóż, napiszę najkrócej jak potrafię: ta książka nie zmieniła mojego życia, co najwyżej zabrała kilka godzin.

32. Niecierpliwy optymista : Bill Gates o sobie i o świecie

Za wydawanie takich książek powinny być wystawiane mandaty. Nie dlatego, że to zła książka, a dlatego, że to bezsensowny zbiór cytatów. Cytatów, które w większości nic nie wnoszą. Nie wiem kto byłby w stanie przeczytać tę “książkę” całą, ale chyba tylko ktoś, komu by za to zapłacili. Zmarnowany papier.

33. Chłopcy od Google’a : Larry Page i Sergey Brin o sobie – George Beahm

Co mam do powiedzenia o tej książce? Dokładnie to, co znajdziecie w opisie poprzedniej, bo niczym się one nie różnią. Porażka.

34. 4-godzinny tydzień pracy- Timothy Ferriss

Ok, wiem o czym myślicie. “4-godzinny tydzień pracy heheszki, kto by nie chciał, co to za bzdury”. Prawda jest taka, że ta książka zmieniła i zmienia moje życie. Kiedy dwa lata temu wystartowałam z firmą, robiłam mnóstwo niepotrzebnych i nierentownych rzeczy. Sensowny zysk przynosiła mi tylko część zadań i klientów. Pracowałam po 16-18 godzin dziennie, marnując swój czas, energię i zdrowie. Po przeczytaniu tej książki zrobiłam eksperyment: ograniczyłam się do pięciu ośmiogodzinnych dni pracy w tygodniu i wcale nie zarobiłam mniej pieniędzy. Wiem, że to nadal 40 godzin tygodniowo, ale jestem na początku wdrażania drogi przedstawionej w tej książce. Polecam szczególnie przedsiębiorcom, pracoholikom i tym, którzy chcieliby trochę pożyć.

35. Siła kobiet w biznesie : czego możesz się nauczyć od dziesięciu kobiet sukcesu / Aneta Chybicka, Elżbieta Zubrzycka

36. Pełna moc możliwości – Jacek Walkiewicz

37. Moc pozytywnego myślenia – Norman V. Peale

Delikatnie mówiąc nie doczytałam tej książki nawet do połowy. Jeśli komuś ją polecam, to tylko tym, którzy coś, gdzieś kiedyś słyszeli o motywujących książkach, ale nigdy nie mieli z nimi do czynienia. Sporo osób poleca tę książkę – cóż, niewszystko muszę rozumieć.

38. Kobieta niezależna : poznaj tajniki kobiet sukcesu – Kamila Rowińska

39. Pełnia Twoich możliwości – Brad Stulberg, Steve Magness

40. Siła nawyku – Charles Duhigg

Powinnam z tej książki zrobić sobie tapetę lub codziennie robić sobie kartkówki z praktycznego zastosowania wiedzy w niej zawartej. Bardzo dobra pozycja, polecam!

Szczepan Twardoch

“Marta, czytałaś Króla? Nie? Koniecznie musisz przeczytać, świetna książka” – to była jedyna książka, którą polecił mi Gmitruk. Cholera, ale trafił!

Wiadomo, gdybym miała do wyboru jednego pisarza, z którym miałabym skoczyć na wódkę, z pewnością byłby to Twardoch. Pewnie nie jest aż takim geniuszem za jakiego go uważam, ale… chrzanić to, owszem, dla mnie Twardoch jest genialny.

Gdy w podstawówce polubiłam czytać, mama podsunęła mi “Pachnidło” Patricka Süskinda. To był inny poziom operowania słowem, coś wybitnego. Podobne odczucia towarzyszą mi, gdy czytam Twardocha. Twardoch jest lepszy niż Photoshop; potrafi największy syf opisać w taki sposób, że chcesz do tej historii wracać bez końca.

Czy więc polecam wszystkie z poniższych pozycji? Pewnie tak, choć “Sztuka życia dla mężczyzn” i Twardoch nie pasują do siebie wcale. “Król” jest genialny, “Pokora” nie przez przypadek tak modna. “Ballada o pewnej panience” – dla mnie zbiór doskonały. Najsłabsza pozycja? “Wieloryby i ćmy” – niby zapis prywatnych przeżyć i refleksji Twardocha, a mam wrażenie, że w każdej innej jego książce jest więcej prywatnej strony Twardocha niż w tych dziennikach. Niemniej jednak i tu znajdziemy smaczne kąski, a nawet całe ich mnóstwo

41. Szczepan Twardoch – Król

42. Szczepan Twardoch – Królestwo

43. Szczepan Twardoch – Ballada o pewnej panience

44. Szczepan Twardoch – Tak jest dobrze

45. Szczepan Twardoch, Przemysław Bociąga – Sztuka życia dla mężczyzn czyli Bezużyteczny podręcznik życia towarzyskiego i uczuciowego dla brzydkich, grubawych, łysiejących i nieszczególnie inteligentnych oraz ciekawy esej o życiu towarzyskim i uczuciowym dla wszystkich pozostałych, może zawierać śladowe ilości kpin

46. Szczepan Twardoch – Jak nie zostałem poetą

47. Szczepan Twardoch – Wieloryby i ćmy

48. Szczepan Twardoch – Pokora

49. Pożądanie – Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych – dwanaście tekstów współczesnych polskich pisarzy

“Nie ocenia się książki po okładce”…

Nie wiem kto wymyślił tytuł i okładkę tej książki, ale musiał być chyba naćpany. Pomylić z Greyem nie byłoby trudno, a szkoda. W środku sami wspaniali; Orbitowski, Twardoch, Żulczyk, Rogoża i inni. Doskonała na każdą okazję, niekoniecznie na Walentynki czy Światowy Dzień Masturbacji. Choć w sumie czemu nie?

Szeroko pojęte “różne”

50. Zorkownia / Agnieszka Kaluga

Powiem śmiało: gdyby każdy przeczytał choć kilka stron tej książki, bylibyśmy lepszymi ludźmi. Jestem przekonana, że dzięki przedstawionej przez Kalugę perspektywie śmierci, czytelnicy mają więcej życia w życiu. Historie z życia hospicjum sprawiają, że łzy są nieodłącznym elementem czytania tej lektury. Radość, smutek, żal, wzruszenie – lubimy emocje. Tu jest ich ogrom.

Nie przesadzę jeśli powiem, że ta książka miała ogromny wpływ na moje życie. Mam nadzieję, że wpłynie również na Wasze.

51. Trzeci dziennik : 7 maja 2017 – 15 lipca 2018 / Jerzy Pilch.

52. Spis cudzołożnic : proza podróżna / Jerzy Pilch.

53. Wszystko jest możliwe : biografia / Janusz Palik

Nie porwała mnie ta książka wcale, a szkoda. Co prawda polityka przeżuła Palikota i wypluła niczym starą gumę, ale Palikot był i jest dla mnie arcyciekawą osobą, a jego historia, historią na dobrą lekturę czy film. Póki co pozostaje mi czekać, aż ktoś naprawdę z tego skorzysta. Na ten czas zamiast książki polecam instagram Palikota – dla mnie top topów, absolutnie uwielbiam.

54. Stephen Hawking : poszukiwania teorii wszystkiego / Kitty Ferguson

55. Mózg rządzi : twój niezastąpiony narząd / Kaja Nordengen

56. Steve Jobs. Sztuka prezentacji – Gallo Carmine

57. Wyznania hieny : jak to się robi w brukowcu / Piotr Mieśnik

Wiedziałam, że w tej książce będzie jazda bez trzymanki, ale gdy tylko się za nią zabrałam, od razu zaczęłam analizować, czy nie powiedziałam Mieśnikowi kiedyś czegoś, co mogłoby skompromitować któregoś z moich “znanych” znajomych.

Lekka lektura do wciągnięcia w jedną noc. Przedstawione od kuchni historie znane z pierwszych stron gazet. Żeby napisać taką książkę, trzeba mieć jaja. Jeśli nie czytaliście, przeczytajcie. Jestem przekonana, że do Was trafi.

58. Jak zabiłam swojego raka / Ania Szubert ; historię spisał Piotr Mieśnik

59. Resortowe dzieci : biznes / Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz

Świat nie jest tylko dobry lub tylko zły i to samo tyczy się ludzi. Autorzy tej książki chyba tego nie zrozumieli, bądź celowo udają, że tak nie jest. Podglądanie przez dziurkę od klucza nie daje szerszej perspektywy. Ta książka nie jest niczym odkrywczym. Trochę bełt smutnych ludzi, którzy wierzą, że ich prawda jest najprawdziwsza.

60. Dawaj i bierz / Adam Grant

61. Jak zerwać z cukrem – Molly Carmel

Jeśli lubicie lekkie teksty, a po spojrzeniu na okładkę macie ochotę na donata, bierzcie ją w ciemno.

62. Dieta Doktora. Pokonaj choroby! – Rupy Aujla

63. Mózg chce więcej : dopamina : naturalny dopalacz / Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

64. Jak rozmawiać z nieznajomymi : co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy / Malcolm Gladwell

Nie da się ukryć, że jeszcze tej książki nie skończyłam, a nawet jeszcze nie jestem w połowie. Po 50 stronach byłam zachwycona, pożyczyłam przyjacielowi, a on zachwycony nią jeszcze bardziej, wciągnął szybciutko i na razie nie oddał. Być może kiedy czytacie ten tekst, ja jestem już po lekturze, ale nawet jeśli nie, to dla tych 50 stron warto. To jest świetna książka pokazująca mechanizmy jakimi się kierujemy. Istotne: to nie jest poradnik.

65. Dżanus : dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego

66. 50 najlepszych wywiadów Playboya

Wypożyczając tę książkę nie wiedziałam, że jest to polska pozycja, na dodatek wydana 8454820 lat temu. W 2007 roku były to pewnie całkiem niezłe wywiady, ale nie dziś. Kilka “przeleciałam”, odłożyłam na półkę. Nie mówię, że nie polecam, ale z tymi tekstami nie jest jak z modą – nie staną się ponownie pożądane i chyba dziś już trochę szkoda na nie czasu.

67. Zioła zamiast antybiotyków : medycyna naturalna przeciw niebezpiecznym bakteriom / Stephen Harrod Buhner

Bez zachwytu, choć głównie dlatego, że dość mocno siedzę w temacie ziołolecznictwa i sama w wielu schorzeniach zaproponowałabym inne zioła, według mnie bardziej skuteczne. Jeśli znacie jakąś bardzo dobrą, w miarę niedawno wydaną książkę o ziołach, dajcie znać.

68. Gadu-gadu : jak swobodnie rozmawiać z każdym i w każdej sytuacji / Mark Rhodes

69. Zasady strategii : Bill Gates, Andy Grove i Steve Jobs : pięć ponadczasowych lekcji / David B. Yoffie i Michael A. Cusumano

70. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie – Alina Adamowicz, Joanna Godecka

71. Pierwsze 90 dni : sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej / Michael D. Watkins

72. Największe błędy menedżerów / Mary Albright, Clay Carr

Marketing i nie tylko

73. Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) – Artur Jabłoński

Oh i ah! Gdybym w praktyce była tak dobra, jak w teorii i wiedzę przekazaną przez Jabłońskiego potrafiłabym szybko wcielić w życie, wysiadłby mi właśnie serwer.

Ta książka jest ŚWIETNA. Jeśli lubicie pisać lub zajmujecie się tym zawodowo, to omijając tę pozycję, tracicie wielu czytelników i skracacie ich czas skupienia na tekście.

74. Nowy PR : jak internet zmienił public relations / Anna Miotk

75. Narratologia – Paweł Tkaczyk

Mogłabym napisać, że “oh i ah”, ale lubię Pawła na tyle, że obawiam się, że ze wzdychaniem mogłabym polecieć za daleko. Mogłabym też opowiedzieć o tym, dlaczego jest to pozycja obowiązkowa, ale w opowiadaniach nie jestem tak mocna jak Paweł. Umówmy się więc, że zamiast tracić czas na moje “recenzyjne wypociny”, poświęcicie czas na czytanie “Narratologii” – to będzie z pewnością świetna inwestycja.

76. Marketing i PR w czasie rzeczywistym : jak błyskawicznie dotrzeć do rynku i nawiązać kontakt z klientem

77. Uwiedź klienta : marketing w social mediach / Monika Czaplicka

Niech najlepszą rekomendacją tej książki będzie fakt, że po przeczytaniu dwudziestu stron, stwierdziłam, że egzemplarz z biblioteki to za mało i szybciutko ją zamówiłam.

78. Zarządzanie kryzysem w social media / Monika Czaplicka

79. Rewolucja social media / Michał Sadowski

80. W market[r]ingu czyli Jak nie zginąć w świecie mediów społecznościowych / Gary Vaynerchuk

81. Niech Cię widzą w sieci! : blog lub serwis branżowy od podstaw

82. Viral : jak zarażać ideami i tworzyć wirusowe treści / Piotr Bucki

Jak ktoś gdzieś kiedyś słyszał o Buckim, z pewnością wie, że warto pochylić się nad tą książką. Jak nie słyszał, to mówię, że warto, bo to solidna lektura.

Polecam szczególnie tym, którzy nie mają pojęcia kim jest Bucki i niewiele wiedzą o internecie – sporo ciekawostek do szpanowania na imprezie 😉

ŻARTUJĘ. Wszystkim polecam.

83. Rzemieślnicy i biznesmeni : właściciele małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych

To chyba jedyna taka książka w dzisiejszym zestawieniu. Zero wydumanych teorii, same fakty. Statystyki, badania, wszystko czarno na białym – blisko 500 stron mięcha. Nienawidzę lania wody, dla mnie książka doskonała.

84. 22 niezmienne prawa marketingu : naruszasz je na własne ryzyko!

85. Strategiczny brand marketing : praktyczny poradnik skutecznego marketingu dla menedżerów i nie tylko / Jarek Szczepański

86. Marketing 4.0 : era cyfrowa / Philip Kotler, Hermawan Kartajaya, Iwan Setiawan

87. PR public relations : wizerunek, reputacja, tożsamość / Wojciech Budzyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *