Barki trening

Trening barków

Bark jest strukturą kostną, która podpiera mięśnie ko”czyn górnych. Składają się nań cztery główne stawy. Jest to bardzo ważna część ciała, która uczestniczy przy ogromnej większości ćwiczeń siłowych. Z tego też powodu niezwykle ważne jest zadbanie o jej dobry stan.
Na początku zaznaczyć należy, że stawy barkowe są relatywnie podatne na uszkodzenia. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ich do ćwiczenia przez właściwą rozgrzewkę. Zalecane jest przede wszystkim rozciąganie czynne oraz łatwiejsze warianty pompek, czy podciągnięć
Jeżeli chodzi o barki trening skupiający się na tej grupie mięśniowej jest często stosowany przez niektórych sportowców. Inni wolą natomiast nie skupiać się na barkach i ćwiczą je w ramach sesji ciągnięcia i pchania.
Każdy bark jest otoczony trzema mięśniami: przednim, tylnym oraz bocznym. Mięsień przedni pracuje podczas takich ćwiczeń, jak dipy, pompki, czy wyciskanie na ławeczce. Popularnymi ćwiczeniami na mięsień boczny barku jest wyciskanie żołnierskie. Wielu sportowców preferuje ćwiczyć go razem z klatką piersiową poprzez wyciskanie na ławeczce skośnej. Jeżeli natomiast chodzi o tylny mięsień, to współpracuje on niemal zawsze z mięśniem najszerszym grzbietu. Z tego też powodu zaleca się stosować wszelkie odmiany podciągnięć. Warto również włączyć do treningu wiosłowanie sztangą lub hantlami. Nie zawadzi również kilka serii ćwiczeń na wyciągu. Pozwoli to nam na nieco większe wyizolowanie mięśni barku, co zwiększy stymulację ich hipertrofii.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł